Zaburzenia osobowości - jak rozpoznać?

Zaburzenia osobowości charakteryzują się występowaniem u danej osoby konkretnych cech, które stanowią zagrożenie dla niej samej oraz dla jej otoczenia. Jak rozpoznać zaburzenia osobowości u siebie lub bliskich?

Skorzystaj z darmowej konsultacji psychologiczno psychiatrycznej!

Zaburzenia osobowości - co to znaczy?

Zaburzenia osobowości mogą dotyczyć nawet 20% społeczeństwa. Jak je rozpoznać? Pierwsze objawy mogą pojawić się już w wieku dziecięcym. Istnieje kilka rodzajów zaburzeń, od których zależy występowanie określonych symptomów:

OSOBOWOŚĆ BORDERLINE

Ekscentryczne zachowania, podejrzliwość

OBJAWY DYSOCJACYJNYCH ZABURZEЕѓ OSOBOWOŚCI

Wycofanie i radykalne postępowanie

OSOBOWOŚĆ ANANKASTYCZNA

Lęk towarzyszący zmianom

OSOBOWOŚĆ PARANOICZNA

Ekscentryczne zachowania, podejrzliwość

OSOBOWOŚĆ SCHIZOIDALNA

Wycofanie i radykalne postępowanie

Zaburzenia osobowości - jak je rozpoznać?

Rozpoznaniem, a także leczeniem zaburzeń osobowości, zajmuje się psycholog lub psychiatra. Niemniej jednak pierwsze symptomy niemal zawsze zauważają osoby z otoczenia chorego, głównie rodzina, przyjaciele czy współpracownicy. Chorzy sami często negują występowanie objawów, uważając je za coś zupełnie normalnego. Tymczasem oznaki zaburzeń osobowości z czasem zaczynają przybierać na sile, dlatego tak ważne jest ich wczesne rozpoznanie i rozpoczęcie terapii lub innego rodzaju leczenia. Jeżeli sami potrzebujemy pomocy bądЕє ktoś z naszego otoczenia wykazuje objawy zaburzeń osobowości, warto skontaktować się ze specjalistami. W tym celu dobrze zapoznać się z ofertą leczenia zaburzeń osobowości dostępnej na stronie. Pamiętajmy, że zaburzenia osobowości nie miną same, choć wiele osób żywi taką nadzieję. Z czasem mogą one bardzo utrudniać życie nie tylko chorego, ale i osób z jego bliższego, a nawet dalszego otoczenia. 

W CZYM MOŻEMY POMÓC?Adres kontaktowy

ul. Nowogrodzka 44 lok. 12
00-695 Warszawa
NIP 521-36-93-372

Godziny pracy

Pon - Pt: 9:00 - 21:00