Zaburzenia osobowości - co to jest?

Zauważasz niepokojące zmiany w swoim zachowaniu? Twoje reakcje na stres w pracy odbiegają od normy? Płaczesz w momentach, w których powinieneś się śmiać? A może ostatnimi czasy jesteś bardzo wycofany i wszystko widzisz w czarnych barwach? Jeżeli dostrzegasz takie zmiany w postępowaniu swoim lub bliskiej Ci osoby, być może cierpisz na zaburzenia osobowości. Co to znaczy i z czym się wiąże? Postaramy się wytłumaczyć wszystko w niniejszym artykule.

Osobowość i jej zaburzenia

Zaburzenia osobowości nie są chorobą, a sposobem bycia utrudniającym normalne funkcjonowanie w otaczającym nas środowisku. Są częstymi zaburzeniami psychicznymi, aczkolwiek niełatwo je zdiagnozować. Dlaczego? Potrzeba naprawdę rozległej wiedzy i doświadczenia, by móc stwierdzić jednoznacznie, że dany problem naprawdę istnieje.

Osobowość to nic innego, jak zestaw różnych cech i czynników wpływających na nasze postępowanie. W takim pakiecie zawierają się nasze reakcje na otoczenie i relacje z innymi. Kształtują Cię nie tylko geny, hormony i budowa układu nerwowego, ale także:

- dom, w którym dorastasz - wychowanie poprzez kary i nagrody;

- rówieśnicy, grupy, w których funkcjonujesz -  otaczające Cię środowisko.

Nasza osobowość kształtuje się od maleńkości aż do osiągnięcia wieku dojrzałości - niektórzy specjaliści twierdzą, że ten proces trwa nawet dłużej. Każdy z nas odczuwa różne emocje, które są spowodowane tym, co aktualnie dzieje się w naszym życiu, dlatego nie martw się na zapas. Jeżeli przechodzisz trudny okres, nie znaczy to, że cierpisz na zaburzenia osobowości.

Co to są zaburzenia osobowości?

To nic innego, jak ustalone, trwałe wzorce i zachowania, które prowadzą do ogólnie rozumianego zaburzenia relacji z innymi osobami. Zaburzenia osobowości dotyczą głównie osób niedostosowanych społecznie, które mają problemy z oceną własnej tożsamości.

Nie są to problemy chwilowe, które pojawiają się nagle i z którymi potrafimy sami sobie poradzić - te kryzysy niestety szybko nie mijają. Dotyczą zaburzonej struktury osobowości człowieka i, co oczywiste, mają bardzo negatywny wpływ na funkcjonowanie danej jednostki w otoczeniu.

Zaburzenia osobowości - co to znaczy?

Zaburzenia osobowości mogą dotyczyć nawet 20% społeczeństwa. Jak je rozpoznać? Pierwsze objawy mogą pojawić się już w wieku dziecięcym. Istnieje kilka rodzajów zaburzeń, od których zależy występowanie określonych symptomów:

OSOBOWOŚĆ PARANOICZNA

Ekscentryczne zachowania, podejrzliwość

OSOBOWOŚĆ TYPU BORDERLINE

Wycofanie i radykalne postępowanie

OSOBOWOŚĆ UNIKAJĄCA

Lęk towarzyszący zmianom

Zaburzenia osobowości znacznie utrudniają prawidłowe funkcjonowanie w społeczeństwie, prowadzą do konfliktów w rodzinie, a czasem nawet mogą spowodować utratę pracy.

Jeżeli wiesz już, co to są zaburzenia osobowości i chcesz poradzić sobie z tym problemem, zapoznaj się z ofertą Centrum Medycznego Salus Pro Domo. Wykwalifikowani psychologowie i psychiatrzy udzielą Ci niezbędnego wsparcia.

Dowiedz się więcej!

W CZYM MOŻEMY POMÓC?Adres kontaktowy

ul. Nowogrodzka 44 lok. 12
00-695 Warszawa
NIP 521-36-93-372

Godziny pracy

Pon - Pt: 9:00 - 21:00