Zaburzenia osobowości - jak leczyć?

Według badań statystycznych, na zaburzenia dysocjacyjne cierpi od 9 do 12% populacji. Chory ma problemy z akceptacją samego siebie oraz z funkcjonowaniem w społeczeństwie. Jeśli jesteś taką osobą, to dobrze trafiłeś. Leczenie zaburzeń osobowości pomoże Ci w dostosowaniu się do zmienności otaczającego świata oraz pomoże Ci poradzić sobie z reakcjami na pozytywne oraz negatywne sytuacje, których nie sposób uniknąć na co dzień. Pierwszym krokiem, który powinieneś zrobić, jeśli zauważysz niepokojące objawy w zachowaniu własnym bądЕє bliskiej Ci osoby, jest wizyta u specjalisty. Warto skonsultować się zarówno z lekarzem psychiatrą, jak i psychologiem. Tylko odpowiednio wykształceni specjaliści postawią wiarygodną diagnozę. Możliwe, że konieczna będzie terapia, podczas której nauczysz się, jak opanować wzorcowe procesy poznawcze i behawioralne. Pomoże Ci to nie tylko w zmianie destrukcyjnych nawyków i kontrolowaniu emocji. Dzięki terapii łatwiej zrealizujesz własne marzenia i cele. W niektórych wyjątkowo trudnych przypadkach psychoterapia musi być wsparta indywidualnie dopasowaną farmakologią, która pomaga skuteczniej zmienić dysfunkcyjne mechanizmy interakcji z otoczeniem. 

Zaburzenia osobowości - jak leczyć objawy?

Zanim przystąpisz do psychoterapii, musisz wypełnić kwestionariusz i odbyć rozmowę z psychologiem lub psychiatrą. Odpowiednich lekarzy, specjalizujących się w tej dziedzinie, znajdziesz w Centrum Medycznym Salus Pro Domo z siedzibą w Warszawie. Są to profesjonaliści z wieloletnim doświadczeniem posiadający certyfikat psychoterapeuty. Salus Pro Domo oferuje wsparcie psychologiczne w Twoim miejscu zamieszkania.

PSYCHOTERAPIA

Podstawą leczenia zaburzeń osobowości jest zmiana sposobu myślenia poprzez rozmowę z grupą osób, która składa się z zaufanych ludzi niewydających krzywdzących opinii na Twój temat. Taka atmosfera pomoże Ci swobodnie dzielić się swoimi przemyśleniami, doświadczeniami zarówno negatywnymi, jak i pozytywnymi. Terapeuta jest osobą, który bada procesy poznawcze swoich podopiecznych wpływające na ich charakter i funkcjonowanie w społeczeństwie. Dzięki temu możliwe jest znalezienie Еєródła problemu stanowiącego podwaliny niekonwencjonalnych reakcji na czynniki zewnętrzne. Po lepszym poznaniu mechanizmów rządzących Twoją psychiką, można zacząć stopniowe wprowadzanie zmian na płaszczyЕєnie behawioralnej, czyli naukę akceptacji rzeczywistości i dostosowywania się do jej następstw. Nieważne, jakie masz zaburzenia osobowości, leczenie ich skutków zawsze będzie pozytywnie wpływało na Twoją samoocenę.

LECZENIE FARMAKOLOGICZNE

W przypadkach nadmiernego pobudzenia lub jego braku, do psychoterapii dodaje się leki neuroleptyczne, które w zależności od zaburzenia, zmniejszą Twoją nadpobudliwość lub pobudzą układ psychoruchowy. te objawy często charakteryzują zaburzenia osobowości borderline. Leczenie tej przypadłości wymaga indywidualnego podejścia, gdyż u pacjenta może naprzemiennie występować nerwica, depresja, fobia lub stany maniakalne w różnych odstępach czasowych. Innym przykładem, w którym farmakologia może okazać się niezbędna, jest depresja wywołana brakiem pewności siebie lub jej utratą przez wysoką podatność na zranienie ze strony innych osób, a także narcystyczne zaburzenie osobowości - leczenie polega na dodaniu do terapii odpowiednich leków, pomagających pozbyć się negatywnych skutków związanych z przewartościowaniem samego siebie.

W CZYM MOŻEMY POMÓC?



Adres kontaktowy

ul. Nowogrodzka 44 lok. 12
00-695 Warszawa
NIP 521-36-93-372

Godziny pracy

Pon - Pt: 9:00 - 21:00